آموزش پایه یی – بخش شانزدهم

در این مطلب و قبل از شروع کار با ری داکس ( Redux ) به این موضوع می پردازیم که ری داکس چیست و استفاده از ری داکس چه مزایایی دارد.

ری داکس ( Redux ) یک کتابخانه جاوا اسکریپتی است که به صورت متن باز ارئه شده است و به عبارتی کتابخانه تکمیلی است برای ری اکت و همچنین انگولار ( که بعدها آموزش استفاده از انگولار نیز شرح داده  می شود ).

حال این کتابخانه چه کاری را می تواند انجام دهد. نکته یی که حائز اهمیت است قبل توضیح این کتابخانه  این است که استفاده نکردن از این کتابخانه به منظور این نمی باشد که شما نمی توانید اپلیکیشن ری اکتی خود را طراحی و به اتمام برسانید. این کتابخانه به دلیل این که بسیار سبک می باشد و همچنین بسیار کاربردی می باشد بسیار محبوب شده و بسیاری از طراحان، دیگر بدون آن که حتی نیاز اساسی به این کتابخانه داشته باشند از آن در پروژه خود استفاده می کنند.

ری داکس یک کتابخانه سبک با یک api ساده می باشد که برای مدیریت وضعیت برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که از ری داکس استفاده می کنید ، بهتر است روش کار ری داکس را نیز بدانیم

روش کار ری داکس بسیار ساده می باشد، هنگامی که در اینترفیسی که طراحی کرده اید رویداد یا اتفاقی رخ دهد reducer که یکی ازبخش های ری داکس می باشد براساس action و state که برایش ارسال شده است یک وضعیت جدید را ساخته و به store منتقل می کند. تصویر زیر به درک چگونگی کار ری داکس بسیار کمک می کند.

همچنین ری داکس، به طراح یا برنامه نویس، سناریو تست در محیط های مختلف، در شرایط های مختلف را می دهد به طور مثال وقتی کاربر بر روی المانی کلیک کرد چه اتفاقی رخ دهد یا وضعیت چگونه تغییر کند. از دیگر مزایای ری داکس دیباگ یا اشکال زدایی از برنامه است و یا مواردی که می خواهید فاصله ایی بین بک اند و فرانت ایجاد نمایید.

و همه این مزایا تنها با استفاده کردن از یک کتابخانه نهایتا 5 کیلوبایتی است که از مزایای دیگر ری داکس است. آموزش ها و داکیومنت های زیادی برای استفاده از ری داکس را می توانید یافت کنید و می توانید ری داکس را با برنامه ری اکتی یا انگولاری ترکیب کرده و از امکانات بسیارش بهره مند شوید

وب سایت رسمی ری داکس نیز از طریق آدرس زیر قابل دسترس می باشد

https://redux.js.org/

در ادامه آموزش ها نحوه استفاده از ری داکس در ری اکت شرح داده می شود.